"Mount and Blade Warband" daki devletler hangi kültürlerden esinlenmiştir?

Ответить

Нажмите здесь, чтобы написать свой ответ

Elvin Namazov answered

"Mount and Blade Warband" "Mount and Blade" serisinin ikinci oyunudur. 2010 yılında piyasaya sürülerek ilk üç ay içerisinde 100 bin satışı geçmiştir.

Oyun Kalradya isminde bir kıta'da geçmektedir. Kıta üzerinde 6 tane devlet bulunmakta ve bunlar kıta'ya hükmetmek için sürekli savaş vermekteler. Bu krallıklar dünya tarihindeki farklı medeniyetlere dayanmaktadırlar.

Svadya krallığı şövalyelik ve arbaletçi birlikleri ile adeta orta çağ Batı Avrupa krallıklarını anımsatmaktadır. Şövalyeleri meydan savaşlarında oldukça etkilidir. Rodoklar kültürel olarak Latin (Roma) medeniyetinin taşıyıcıları olarak görünmektedir. Romalılar gibi piyade ağırlıklı orduları ve gelişmiş medeniyetleri ile bunu görebiliriz. Nordlar daha çok İskandinav halklarını çağrıştırmaktadır. Uzun kalkanları ve baltaları, kale kuşatmalarındaki efsaneleşmeleri bu devletin Vikinglerden esinlendiğini göstermektedir. Sarranidler daha çok arap kabilelerine dayanan bir kültürdür. Oyunda özel olarak atlara sahip tek kültürdür. Ayrıca Sarranidlerin en iyi askerleri Türklerden esinlenmiştir (Sarranid Memlük). Vaegirler daha çok Kiyev Rus devletinin kültüründen ve slav kabilelerinden esinlenmiştir. Oyunda taktik yapmak için en ideal ülkelerden birisidir fakat yeni başlayanlar için önerilmez. Kergitler ise Orta Asyanın kahraman savaşçıları olan göçebe kabilelere (Türkler, Moğollar ve diğerleri) dayanmaktadır. Atlı okçuları ve hızlı süvarileri ile meydan savaşlarında neredeyse yenilmezdirler.

0 points